HAREKETLİLİK (MOBİLİTY) + ISINMA

Antrenmandan önce vücudu ve zihni egzersiz için hazırlamak çok önemlidir. Her idmandan önce hareketlilik ve ısınma şarttır.  Hareketlilik ve ısınma programı o günün ağırlık programına uygun olmalıdır.

HAREKETLİLİK (MOBİLİTY)

Her antrenmana masaj ile başlanmalıdır. Bu hayati önem taşımaktadır. Antrenman yaptıkça ve kendimizi zorladıkça kas dokusunu yıpratırız. Onarım sürecinde de kaslar sıkça yanlış bir şekilde iyileşerek düğümlenmelere yol açar. Birçok egzersiz yapabilirsiniz fakat hareketler o günün ağırlık antrenmanına göre seçilmelidir.

ISINMA

Hareketlilik yaptıktan sonra uygun bir ısınma yapmalısınız. Kassal sistemi ısıtmak ve sinir sistemini hazırlamak için ısınma çok önemlidir.

Yavaş Dinamik: Hız ya da kondisyon idmanından önce dinamik ısınma yapın. Genelde 3-4 hareket seçin ve her hareketi yaklaşık 15 metre yapın. Dinamik ısınmayı ağırlık antrenmanından önce de yapabilirsiniz.

Hızlı Dinamik: Yavaş dinamik ısınma yaptıktan sonra daha hareketli yani tempolu ısınma yapın. Genelde 3-4 hareket seçin ve her hareketi yaklaşık 15 metre yapın.

Genel Isınma: Ağırlık günlerinden önce daha genel bir ısınma programı yapılması gerekir.

Close Menu